Zero Waste, czyli jak zmieścić śmieci w jednym słoiku?

a year ago

Coraz więcej ludzi angażuje się w ideę Zero Waste, czyli życia bez śmiecenia lub ograniczenie produkcji śmieci, tak, aby jak najmniej zanieczyszczać nasze środowisko. Marnowanie jedzenia? To zjawisko nie ma miejsca w filozofii Zero Waste. Odpady żywnościowe w pojęciu nowego ruchu da się zawsze wykorzystać ponownie, przetworzyć, zredukować bądź kompostować. W tę filozofię idealnie wpisuje się Too Good To Go!

„Zero” w nazwie może wydawać się zbyt radykalne i przytłaczające. Twórcy i piewcy ruchu Zero Waste podpowiadają jednak, że można stopniowo i trwale osiągnąć ten cel.

Skąd się wziął ruch Zero Waste?

Pomysłodawczynią idei Zero Waste jest Bea Johnson, Francuzka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Jej zdaniem Zero Waste to konieczny krok w naszym życiu, który powinien dokonywać się stopniowo. Postawiła na minimalizm, zadziwiając świat tym, że roczne zasoby śmieci zmieściła w jednym słoiku. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska trzymając się w codziennym życiu kilku prostych zasad.

Zero Waste - zasady w pigułce!

Co możesz robić na co dzień, aby przyczynić się do ratowania środowiska? Wymaga to pewnych wyrzeczeń, ale warto. Nawet niewielkie zmiany codziennych nawyków mogą przyczynić się do niemarnotrawienia żywności. Wpuśćcie do swojego życia trochę więcej ekologii, oto przewodnik Zero Waste:

1.

Unikaj dużych zakupów. Marnowanie jedzenia to jeden z powodów gromadzenia śmieci i zanieczyszczenia globalnego. Faktem jest, że 42 procent Polaków przyznało się do regularnego wyrzucania jedzenia, a 1/3 żywności produkowanej corocznie na świecie kończy w śmietniku. Odpady żywnościowe to katastrofa dla środowiska!

2.

Zrezygnuj z kuchennej folii aluminiowej. Zastąp ją pergaminem, a do pieczenia używaj naczyń żaroodpornych.

3.

Nie używaj plastikowych sztućców, talerzyków, słomki do picia. Staraj się wykorzystywać metalowe sztućce, a w ostateczności sięgnij po biodegradowalne.

4.

Staraj się nie pić wody w butelkach, używaj kranówki.

5.

Zrezygnuj w codziennym życiu z opakowań jednokrotnego użytku.

6.

Ogranicz używania plastikowych opakowań, a torby plastikowe na zakupy zamień na materiałowe.

7.

Na co dzień staraj się jak najmniej używać samochodu, wybieraj rower i komunikację miejską.

8.

Planowanie - na zakupy wybieraj się z listą artykułów, których naprawdę potrzebujesz.

Zacznijmy w malutkich kroczkach ograniczać złe nawyki i przyzwyczajenia. Może nie od razu roczne śmieci zmieścisz w jednym słoiczku, ale stopniowo ekologia stanie się Twoim sposobem na życie!

Magda Marzec