O pożarze na chłodno

a year ago

Mimo że są tak ważne dla naszej planety i naszego życia, amazońskie lasy deszczowe płoną i jest to przede wszystkim spowodowane działalnością człowieka. Z oczywistych względów, w wielu przekazach medialnych i niezliczonych wpisach w social mediach, emocje wzięły górę - i niestety, zamiast wzywać do konstruktywnych działań, często powodowały jeszcze większe przerażenie ludzi, którzy, przerośnięci dramaturgią przekazu, w rezultacie odwracali wzrok. W dodatku trudno sobie wyobrazić, że my jako indywidualne jednostki, mamy szanse przeciwdziałać negatywnym skutkom pożaru. Jest jednak kilka działań, które możemy podjąć.

Co dzieje się w Amazonii i dlaczego?

Las deszczowy Amazonii pali się już od kilku tygodni. NASA wykryła dym w przerażającej scenie, gdy niebo nad Sao Paulo (Brazylia), pociemniało. Amazonas, największy stan w Brazylii, ogłosił stan wyjątkowy w związku z rosnącą liczbą pożarów lasów.

Mimo, że sezon pożarów w Amazonii właśnie się rozpoczął, obszar strat przekroczył już kilka ostatnich lat. Wykryto 8 668 pożarów (zgodnie z globalną bazą danych emisji ognia), i wzrost o 84% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pożary często występują w porze suchej w Brazylii, ale według Amazon Environmental Research Institute, żadne zjawisko pogodowe nie mogło być odpowiedzialne za taki wzrost. Zwiększone wysiłki w zakresie wylesiania stanowią jedyne rozsądne wytłumaczenie, ponieważ ludzie celowo i nielegalnie rozpalają pożary lasów, aby zrobić miejsce dla hodowli bydła i rolnictwa.

Dlaczego Amazonia jest niezbędna dla naszej planety?

Amazonia to największy las deszczowy, jaki posiadamy i ważny globalny pochłaniacz węgla, który wychwytuje i magazynuje dwutlenek węgla - dlatego nazywana jest “płucami ziemi”. Ścinanie drzew powoduje, że dwutlenek węgla uwalnia się do atmosfery, przyspieszając zmiany klimatu.

Obszar Amazonii jest także domem dla ponad trzech milionów gatunków, w tym prawie 30% wszystkich gatunków na naszej planecie oraz miliona rdzennych mieszkańców. Ochrona lasów deszczowych, takich jak Amazonia, jest kluczem do walki ze zmianami klimatu i zachowania ważnych ekosystemów podtrzymujących życie na Ziemi.

Co mogę zrobić, by pomóc?

Nigdy nie lekceważ potęgi ludzi, wszyscy możemy zrobić coś, aby pomóc!

1. Po pierwsze bądź na bieżąco ze sprawą

Wiedza to potęga. Możesz dowiedzieć się o kryzysie z oficjalnych źródeł i uzyskać informacje na temat kontekstu, w którym to się dzieje: spójrz na wiadomości, lokalne reguły i sposób, w jaki problematyczna sprawa jest rozwijana. Ponadto InfoAmazonia jest pełna danych i faktów na temat Amazonii i jej obecnej sytuacji. Przekazuj informację dalej, im więcej ludzi się dowie, tym więcej możemy zrobić.

2. Wspieraj organizacje chroniące różnorodność biologiczną i ekosystemy, takie jak Amazonia

Istnieje wiele organizacji wykonujących niesamowitą pracę, aby chronić nasze lasy. Jako odpowiedź w nagłych wypadkach możesz przekazać darowizny głównym organizacjom pracującym teraz nad obroną Amazonii, a także możesz rozważyć regularne wspieranie tych, takich jak:

Rainforest Concern

Rainforest Action Network

Rainforest Trust

World Wildlife Fund (WWF)

3. W dłuższej perspektywie zastanów się, co jesz

Staraj się jeść mniej mięsa, spróbuj nie marnować jedzenia. 91% wszystkich wylesieni w Amazonii od 1970 r. jest spowodowanych hodowlą zwierząt gospodarskich. Dziś sama Brazylia jest jednym z największych producentów soi i wołowiny na świecie, znacznie eksportując do Chin i Europy. Ponieważ świat wciąż je coraz więcej mięsa, naturalne ekosystemy są usuwane w niespotykanym dotąd tempie... a mimo to każdego roku marnujemy 20% całego mięsa produkowanego na całym świecie. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat wpływu marnowania jedzenia na emisję CO2e, zapoznaj się z naszą stroną Knowledge Hub.

4. Konsumuj świadomie i rozliczaj firmy z odpowiedzialności

Bądź świadomy, skąd pochodzą Twoje produkty, wspieraj firmy posiadające odpowiedzialny łańcuch dostaw. Sprawdź, w jaki sposób produkt został wyprodukowany i czy ma certyfikowane eko-etykiety.

5. Udostępnij - każdy drobny gest pomaga

Im większa jest liczba osób, które wiedzą o problemie i jak pomóc, tym większy będzie wpływ na poprawę sytuacji. Dziel się, rozmawiaj, rób wszystko co możesz, by odmienić los Amazonii.

Magda Marzec