Too Good To Go przejmuje wybory Miss

10 months ago

Przez siedem dni użytkownicy będą mogli zgłaszać swoich warzywnych i owocowych kandydatów za pośrednictwem platform Instagram i Facebook. Koronę Miss zdobędzie najbardziej niestandardowe warzywo, jakie zostanie zgłoszone. W wyborze zwycięzcy pomoże jury, w którym zasiada m.in. gwiazda polskiej sceny kulinarnej, szef kuchni - Aleksander Baron, Agnieszka Pocztarska - wydawca edukacyjnych serwisów Ulica Ekologiczna i Czytamy Etykiety, oraz influencerka ekologiczna Areta Szpura.

Choć warzywa i owoce o niestandardowym wyglądzie są równie smaczne i zdrowe, często odrzucane są już na etapie produkcji i nawet jeśli są dostępne - są kupowane przez klientów znacznie rzadziej. Efekt jest taki, że globalnie aż 664 milionów ton warzyw i owoców (42% całego zmarnowanego jedzenia (BCG, 2018), ląduje na wysypisku. 

Misją Too Good To Go jest nie tylko ratowanie żywności przed zmarnowaniem, ale także budowanie świadomości i wpływanie na postawy klientów i sklepów. Liczymy na to, że konkurs pomoże nam osiągnąć te cele. Przede wszystkim chcielibyśmy zachęcić właścicieli sklepów, by wprowadzali tego typu warzywa i owoce do sprzedaży, jak również klientów, by wybierali również te “piękne inaczej” okazy. Konkurs spełnia także rolę kampanii na temat świadomego kupowania warzyw i owoców w takich ilościach, by nie marnowały się w domach. - mówi Kuba Walasek, Country Manager Too Good To Go.

Sam konkurs będzie również ciekawym doświadczeniem dla uczestników. Przede wszystkim będą musieli znaleźć w sklepie lub ogrodzie nietypowy okaz, sfotografować oraz wrzucić na Facebook lub Instagram oznaczając profil Too Good To Go i używając hashtagu #MissVege. Uchwycone przez nich zdobycze ocenione zostaną przez jury.

Jak mówi Areta Szpura - Jestem bardzo ciekawa jak trudne będzie znalezienie „nieidealnych” warzyw i owoców i gdzie uda się je znaleźć. Bazarki, kooperatywy, przydomowe ogródki... szykujcie się na nalot poszukiwaczy niestandardowego piękna! Mam nadzieję, że już niedługo nasze kanony piękna się zmienią i przestaniemy marnować bez sensu wielu ton dobrych produktów, tylko dlatego, że są trochę pokrzywione czy przybrudzone. Idealne jest nudne! A poza tym, ideał nie istnieje. 

Nieskazitelne, bezbłędne, idealne w kolorze i kształcie owoce i warzywa, wcale piękne nie są. Wykreował je świat i jego konsumpcyjny charakter, a nie natura. Wybierzmy to, co naprawdę jest dla nas wartościowe, zdrowe, piękne w naturalny sposób. Nie marnujmy dobra. powiedział Aleksander Baron.

Nagrodą są vouchery na paczki-niespodzianki Too Good To Go. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w czwartek 17 października na Facebooku i Instagramie. Partnerami akcji są portale GoEthic, Czytamy Etykiety oraz Ulica Ekologiczna.

Magda Marzec