Too Good To Go woduje w Łodzi!

24 days ago

Choć aplikacja Too Good To Go dopiero co świętowała swoje pierwsze urodziny, mocnym akcentem rozpoczyna drugi rok działalności w Polsce. Od teraz do walki z marnowaniem jedzenia dołączyli również mieszkańcy Łodzi i okolic. W aplikacji dostępne są pyszne paczki-niespodzianki z niesprzedanym danego dnia jedzeniem z restauracji, kawiarni, sklepów i cukierni w całej Łodzi, które w innym przypadku musiałyby wylądować w koszu. Wśród miejsc, które dołączyły do rewolucji z Too Good To Go, znalazło się już prawie 40 lokali, m.in. Bez Espresso Mam Depresso, Montag Piekarnia, Pop'n'Art, Takżetego, BEZA coffee&bourbon, Otwarte Drzwi, Fit Cake Łódź, Klucha Foodservice, GANEK Bistro, Panda Cafe, Szwalnia smaków, Prosto z Mostu, a także sieci Starbucks, Pizza Hut, North Fish i wiele innych.

Łodzianie nie lubią wyrzucać jedzenia. W mieście funkcjonują dwie jadłodzielnie i Banki żywności, teraz arsenał walki z marnowaniem poszerza się o aplikację Too Good To Go. Dzięki aplikacji restauratorzy, właściciele piekarni, cukierni, sklepików i kawiarni mogą odetchnąć z ulgą. Gdy sprzedaż każdej przygotowanej porcji jest wręcz niemożliwa, Too Good To Go połączy mieszkańców Łodzi i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Tym samym Łódź dołącza do rewolucji w niemarnowaniu, która zawitała już do Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Szczecina i Poznania.

Marnowanie żywności jest jednym z największych problemów współczesnego świata. W Polsce rocznie na wysypisku ląduje 9 mln ton jedzenia, co z wynikiem 247 kg na osobę, plasuje nas na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej (Banki Żywności, 2019). Jednak walka z marnowaniem jedzenia ma dla łodzian dodatkowy wymiar. Wraz z wyrzucanym jedzeniem, marnowane są także surowce zużyte w procesie produkcji, takie jak woda, która została zużyta na potrzeby produkcji żywności. Szacuje się, że „zjadamy” około 3500 litrów wody każdego dnia, jednak również tracimy ją wraz z wyrzucanym jedzeniem. Ma to szczególne znaczenie w regionie, któremu jak ostrzega Ministerstwo Środowiska w raporcie „Polityka ekologiczna państwa 2030”, grozi pustynnienie.

Najczęściej marnowanymi przez Polaków produktami są: chleb, wędliny, owoce i warzywa.

  • Chleb: każdy wyrzucony kilogram chleba to ok. 1 608 litrów wody potrzebnych do jego produkcji.

  • Wołowina: każdy wyrzucony kilogram wołowiny to aż 15 tysięcy litrów wody. Jeden zmarnowany burger wołowy to tyle wody, ile zużyjemy podczas 90-minutowego prysznica (Oz Harvest, 2019).

  • Jabłka: do wyhodowania kilograma jabłek potrzeba ok. 822 litrów wody.

  • Pomidory: 1 kg pomidorów to 214 litrów wody.


Aplikacja Too Good To Go to łatwe w obsłudze narzędzie pozwalające codziennie aktywnie włączać się w walkę z marnowaniem żywności. Każda uratowana paczka-niespodzianka, to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2. W ciągu zaledwie roku, użytkownicy aplikacji uratowali 179 tysięcy posiłków, a co za tym idzie, równowartość emisji, jakie wyemitowałby samolot lecący z Warszawy do Londynu, pokonując tę trasę 1292 razy.

Cieszymy się, że w końcu jesteśmy w Łodzi! Mając codzienny kontakt z właścicielami piekarni, kawiarni, sklepów czy restauracji, doskonale wiemy, jak wymagające obecnie jest planowanie ilości przygotowanego jedzenia i tyczy się to również łódzkiej gastronomii. Wspólnie nie tylko będziemy mogli rozwijać trend na niemarnowanie, ale także przy pomocy aplikacji, każdy mieszkaniec będzie mógł zrobić coś dobrego dla Planety. – Powiedziała Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go w Polsce.

Lista pierwszych partnerów Too Good To Go w Łodzi:

Bez Espresso Mam Depresso, Montag Piekarnia, A.Blikle Galeria Łódzka, Starbucks Galeria Sukcesja, Starbucks Manufaktura, North Fish Manufaktura, Bistro Book&Cook, Blikle Pasaż Łódzki, Hot Air Cafe, LokaLove Cafe, Pizza Hut Manufaktura, Pop'n'Art, Takżetego, BEZA coffee&bourbon, Otwarte Drzwi, Fit Cake Łódź, Klucha Foodservice, GANEK Bistro, Panda Cafe, Szwalnia smaków, Prosto z Mostu, Kluszczyński Fit Catering, MORNING Coffee & more, Kawiarnia w Podwyrku, Sklep Na Gramy, Łódzka Cafe, Zjadliwości. Kuchnia roślinna., Pierogarnia Lepi się, Kęsy, Wiesz Co Jesz, KREDO Kaffee Kawiarnia, Kocham Jeść, Lemoniada, Zgierski Zapiex, Para z Gara

na bieżąco dołączają kolejne miejsca!

Karolina Woźniak
PR Manager