5 000 posiłków uratowanych! Kraków nie marnuje!

Rok 2019 był rokiem przełomowym w walce z marnowaniem żywności. Stało się tak nie tylko za sprawą wejścia w życie ustawy o niemarnowaniu, ale także dzięki inicjatywom takim jak Krakowski Foodsharing czy Too Good To Go - aplikacji, dzięki której krakowianie uratowali już 5 000 posiłków przed zmarnowaniem.

Kraków to miasto progresywnych inicjatyw związanych z ochroną klimatu. Jest pierwszą polską metropolią, której władze wyznaczyły sobie ambitny cel ograniczenia do zera emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 roku, w ramach projektu “Zeroemisyjny Kraków”. Również mieszkańcy pokazują, że są gotowi do podejmowania codziennych działań, aktywnie angażując się m.in. w walkę z trzecim na świecie emitentem CO2, jakim jest zmarnowane jedzenie. W mieście działają już 3 jadłodzielnie prowadzone przez Foodsharing Kraków, Banki Żywności, oraz dostępna jest aplikacja Too Good To Go, która umożliwia zakupienie niesprzedanych porcji jedzenia z piekarni, cukierni, restauracji czy hoteli.

Marnowanie żywności jest problemem globalnym i wyzwaniem, przed jakim stajemy również w Polsce. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo produkcja żywności powiązana jest z emisjami gazów cieplarnianych. Polacy wyrzucają 247 kilogramów jedzenia na osobę rocznie, a tym samym każdy z nas marnuje też aż 617,5 kg CO2. Sukces aplikacji, pokazuje jak poważnie mieszkańcy Krakowa podchodzą do kwestii środowiskowych. Dlatego zapraszamy do dołączenia do naszej inicjatywy wszystkie miejsca, w których zostają nawet drobne ilości jedzenia. Tylko wspólnie jesteśmy w stanie przeciwdziałać marnowaniu żywności w naszym kraju. - komentuje Karolina Woźniak, PR Managerka Too Good To Go w Polsce.

Dzięki świadomym wyborom konsumentów, wspólnie z Too Good To Go, do końca 2019 roku udało się uchronić przed koszem 5 000 posiłków, co odpowiada 12 500 kg emisji CO2. Choć aplikacja wystartowała w Krakowie dopiero w sierpniu 2019 roku, szybko zyskała popularność wśród osób chcących podjąć wyzwanie walki z marnowaniem jedzenia i przekroczyła próg 100 000 zarejestrowanych użytkowników.

Aplikacja właśnie rozszerza swoje działanie o kolejne punkty gastronomiczne. W najbliższym czasie na mapie Krakowa pojawi się 100 nowych miejsc, które nie marnują, wśród których nie zabraknie klimatycznych kawiarni, jak Masher Café czy Cafe Poezja, ale też dużych sieci. Po świetnym rozpoczęciu współpracy w Warszawie, do grona krakowskich punktów dołączają restauracje North Fish i Pizza Hut. Wraz z nimi Pogromcy Marnowania Jedzenia, jak nazywani są użytkownicy aplikacji, uratowali dotąd ponad 2000 posiłków.

Nasza współpraca z Too Good To Go rozpoczęła się w sierpniu 2019 roku w Warszawie i jak tylko pojawiła się podobna możliwość w Krakowie nie zastanawialiśmy się ani chwili. Od samego początku jesteśmy pod wrażeniem aplikacji Too Good To Go. Aplikacja bardzo skutecznie łączy Pogromców z Partnerami i sprawia, że walka z marnowaniem żywności a tym samym ochrona naszej planety nabiera realnego kształtu. Pozwala uwierzyć że każdy z nas ma na to istotny wpływ, jest częścią wielkiego ruchu. - mówi Przemek Pukiewicz, Manager ds. Wsparcia Procesów Operacyjnych w North Food Polska, operatora sieci restauracji North Fish.

Jak podkreśla Tomasz Kwieciński, Digital Communication Manager sieci Pizza Hut - Wierzymy, że Too Good To Go to nie tylko doskonały sposób na uświadomienie ludziom powagi problemu, jakim jest marnowanie żywności, ale również świetne narzędzie mogące ten problem rozwiązać. Użytkownicy aplikacji w prosty sposób chronią pełnowartościowe produkty przed zmarnowaniem, otrzymując świeży posiłek w atrakcyjnej cenie. Cieszymy się, że projekt działający w tak słusznym celu zyskuje na popularności i że Pizza Hut jest jego częścią.

Dobro planety ponad zysk - Too Good To Go dołącza do grona B Corp i staje się globalną firmą

Rok 2020 rozpoczął się dla Too Good To Go wartymi odnotowania wydarzeniami. Aplikacja otrzymała właśnie certyfikat B Corp, przyznawany przez organizację B Lab firmom, które, oprócz zysków, stawiają sobie za cel dobro planety oraz ludzi. Każda firma, która znajdzie się w gronie B Corps jest zaliczana do globalnych liderów ruchu, w którym wykorzystuje się biznes do czynienia dobra, budowania bardziej zrównoważonej i inkluzyjnej gospodarki.

Firma staje się także globalną marką i rozpoczyna walkę z marnowaniem żywności za oceanem. Każdego roku aż 40% żywności, czyli 63 miliony ton nadającego się do spożycia jedzenia, ląduje w Stanach Zjednoczonych na wysypisku. Jak podkreśla Karolina Woźniak , “będzie to przełomowy i pełen wyzwań rok dla tak młodego start-upu”.

Karolina Woźniak
PR Manager

Dołącz do rewolucji na wynos już teraz.

Ściągnij aplikację i ratuj posiłki:

App Store
Google Play